I september 2020 utfördes en folkomröstning på Nya Zeeland som ledde till att dödshjälp (både eutanasi och assisterat självmord) legaliserades, och lagen trädde i kraft i november 2021. Kriterierna är att patienten ska vara minst 18 år och antingen vara medborgare i landet eller ha permanent uppehållstillstånd. Patienten måste vara beslutskapabel och ha ett sjukdomstillstånd som orsakar outhärdligt lidande där den återstående livslängden bedöms vara högst sex månader. Två av varandra oberoende läkare ska godkänna ansökan, och själva processen från ansökan till beslut tar två till sex veckor. Samvetsfrihet för vårdpersonal är tillåtet.
Enligt den senaste rapporten från juni 2026 minskar antalet läkare som är villiga att utföra dödshjälp, så de dödshjälpsläkare som är kvar måste istället resa runt i landet för att utföra den. Enligt Catholic Herald tyder detta på att läkare upplever obehag inför att aktivt och medvetet avsluta en patients liv. Det är enkelt att i en folkomröstning kryssa för dödshjälp men att i praktiken utföra den är en helt annan sak. Undersökningar har dessutom visat att upp till 80 procent av befolkningen uppgav att de inte hade tillräcklig kunskap om vad de röstade om. Vissa trodde att dödshjälp bara handlar om att läkare ges tillåtelse att avsluta livsuppehållande behandling, men detta var i själva verket lagligt redan innan folkomröstningen.
Dödshjälpsfallen ökade enligt rapporten med över 48 procent 2025–2026 jämfört med motsvarande period 2022–2023, det vill säga det första hela året sedan lagen trädde i kraft. Endast 0,3 procent hade genomgått en psykiatrisk bedömning för att säkerställa att de var beslutskapabla, och detta är en minskning jämfört med tidigare då andelen var 0,4 procent. En oproportionerligt hög andel av dödshjälpsfallen består av människor med europeisk bakgrund. Trots att dessa utgör mindre än 68 procent av befolkningen utgör de över 81 procent av dödshjälpsfallen. Övriga grupper som exempelvis maorier och asiater har istället lägre andel dödshjälpsfall i förhållande till sin andel av befolkningen.
Det finns förslag om att lätta på restriktionerna så att även patienter som har mer än sex månader kvar att leva ska kunna kvalificeras för dödshjälp. Förslaget kommer från en parlamentsledamot som inför legaliseringen bedyrade att motståndarnas varningar om ”det sluttande planet” endast handlade om skrämseltaktik.
Brita Storlund, kommunikatör
Magister i mänskliga rättigheter och utvecklingspsykologi
Läs mer om dödshjälp här.