Efter en folkomröstning 2020 legaliserade Nya Zeeland dödshjälp och lagen trädde i kraft i slutet av 2021. Lagen tillåter både eutanasi där läkaren injicerar det dödliga preparatet, och assisterat självmord där läkaren skriver ut preparatet och patienten själv tar det vid ett senare tillfälle.

Kriterierna för att beviljas dödshjälp är att patienten är minst 18 år och medborgare på Nya Zeeland. Patienten måste vara beslutskapabel och ha ett sjukdomstillstånd som orsakar outhärdligt lidande, samt bedömas ha högst sex månader kvar att leva. Två av varandra oberoende läkare ska godkänna ansökan. Samvetsfrihet för vårdpersonal är tillåtet. Själva processen från ansökan till beslut tar generellt två till sex veckor.

Nya Zeeland uppvisar samma ökande trend som andra länder där dödshjälp legaliserats. Enligt prolife-organisationen Right to Life har dödshjälpsfallen nu ökat med över 37 procent jämfört med motsvarande period året innan. Dödshjälpsfallen är redan uppe i 1,25 procent av alla dödsfall i landet. Samtidigt minskar antal läkare som är villiga att delta i dödshjälp.

Enligt den senaste officiella årsrapporten som publicerades i juni 2025 utgjordes ansökningarna av omkring 48 procent kvinnor och 52 procent män. En majoritet på över 95 procent valde eutanasi och inte assisterat självmord. En tydlig etnisk skillnad fanns bland de sökande. Invånare som härstammar från Europa stod för en oproportionerligt hög andel, nämligen närmare 80 procent av sökandena trots att de representerar 68 procent av befolkningen. Som jämförelse utgjorde maorier 5 procent av sökandena trots att dessa representerar omkring 18 procent av befolkningen. I övrigt uppgav rapporten följande om de sökande:

  • 12 procent hade en funktionsnedsättning.
  • 21 procent fick inte palliativ vård, dvs vård i livets slutskede, vid tidpunkten för ansökan.
  • 21 procent var 18–64 år.
  • 65 procent hade cancer.
  • Endast 0,4 procent hade genomgått en psykiatrisk bedömning för att säkerställa att de var kapabla att fatta ett självständigt och väl informerat beslut om dödshjälp.

Prolife-rörelsen i Storbritannien ser med oro på utvecklingen på Nya Zeeland. Det sluttande planet tycks oundvikligt när man en gång öppnat dörren för dödshjälp. Även Storbritannien kommer sannolikt att se samma utveckling ifall lagförslaget om assisterat självmord under hösten går igenom i överhuset.

Brita Storlund, kommunikatör
Magister i mänskliga rättigheter och utvecklingspsykologi

Läs mer om dödshjälp här.